Доступно про важливе - у рубриці #КонсулДопомагає на сторінці МЗС у Facebook
Пропонуємо ознайомитися з низкою дописів щодо поширених питань консульської сфери, підготовлених Департаментом консульської служби за принципом "Коротко. Просто. Зрозуміло".
Хочете легко знаходити ці та майбутні дописи? Просто додайте посилання на хештег до закладок у своєму браузері.
чи може отримати такий паспорт особа, яка не має документів, що дають права на проживання в іншій країні
і взагалі, що означає «документ, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном».
Насправді все дуже просто:
Право на оформлення закордонного паспорта має кожен громадянин України, і це жодним чином не залежить від статусу нашого співвітчизника за кордоном
Подати в консульство «документ, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном» потрібно для підтвердження, що заявник дійсно проживає / перебуває за кордоном у конкретному місці за певною адресою. Перелічити назви усіх подібних «документів» просто неможливо. Україна представлена у понад 100 країнах світу, кожна з яких має своє законодавство та свій перелік документів. Отже, докладайте до вашого досьє офіційний документ, що підтверджує факт вашого проживання (ПІБ та адреса) і сміливо звертайтеся до найближчого посольства чи консульства за паспортом
Конституція України: «В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом».
Громадянам України гарантується, що вони не можуть бути позбавлені громадянства і не можуть бути вигнаними за межі України або виданими іншій державі.
Незалежно від місця проживання громадянина України за ними зберігається громадянство України.
Принцип єдиного громадянства розкривається у статті 2 Закону України «Про громадянство України»: єдине громадянство виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Тобто, громадянин України, навіть коли він має інше громадянство, у відносинах з Україною визнається лише громадянином України.
І звісно, громадянам України гарантується право на зміну громадянства.
загадкову абревіатуру - ПМП.
Буквально ПМП - це “постійне місце проживання”. А у контексті бюрократичних послуг ПМП вживається для позначення процедури оформлення документів для виїзду/залишення на постійне місце проживання за кордоном.
Цю процедуру часто плутають з отриманням посвідки на постійне проживання в певній країні (residence permit). Отже, роз’яснюємо:
дозвіл на проживання в іноземній країні кожен громадянин України з метою легального проживання отримує у міграційних органах цієї країни (в кожній країні такий документ має власну назву - residence permit / permesso di soggiorno / permiso de residensia / permis de résidence / permissão de residência / Aufenthaltstitel тощо).
Оформлення такого документа жодним чином не змінює статус громадянина України з точки зору українських офіційних органів
ПМП натомість оформлюється винятково в офіційних органах України з метою отримання статусу нерезидента, тобто особи, яка постійно проживає за межами України
То для чого взагалі оформлювати ПМП? І чи це обов’язково?
Оформлення ПМП - це право, а не обов’язок громадянина України.
Втім, оформлення ПМП дає громадянину певні додаткові можливості:
знятися з реєстрації місця проживання в Україні
стати на постійний консульський облік
подорожувати зі своєю неповнолітньою дитиною (якщо дитина також має оформлене ПМП) без згоди другого з батьків
подавати до закордонної дипломатичної установи України заяви про:
• розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя між громадянами України (якщо немає неповнолітніх дітей і шлюб було зареєстровано в Україні)
• зміну імені за власним бажанням (змінити прізвище внаслідок укладення шлюбу можна і без оформлення ПМП)
• внесення змін до актового запису цивільного стану, його поновлення чи скасування
подавати клопотання про вихід з громадянства України
Тим, хто зацікавлений в оформленні ПМП, слід звертатися:
в Україні - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання
Сьогодні у фокусі тема, що цікавить багатьох українців, які проживають за кордоном, – питання громадянства. Отже,
хто є громадянином України
як дізнатися, чи маю я українське громадянство
у чому різниця між громадянином України та закордонним українцем?
Почнемо з простого:
Громадянин України – це особа, яка має громадянство України, а закордонний українець – це громадянин іноземної держави українського етнічного походження, який не має українського громадянства і отримав статус закордонного українця у визначеному законодавством порядку.
Нас часто запитують, як дізнатися, чи я є громадянином України, якщо, наприклад, я ніколи не мав українського паспорта, оскільки виїхав у далекому дитинстві з батьками в іншу державу і з тих часів не приїжджав в Україну.
Роз’яснюємо
громадянами України, зокрема, є:
особи, народжені після 24 серпня 1991 року, на момент народження яких, один з батьків був громадянином України (є певні малочисельні винятки стосовно народжених до 01.03.2001 за кордоном, про деталі вам розкаже консул в країні вашого проживання)
усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року постійно проживали на території України
особи, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" 13 листопада 1991 року, проживали в Україні і не були громадянами інших держав
Тому, якщо ви припускаєте свою можливу приналежність до громадянства України, будь ласка, звертайтеся до найближчого дипломатичного представництва та консульської установи України із заявою про перевірку належності до громадянства України.
Наші консули зроблять необхідні перевірки та поінформують про результати. У разі підтвердження ви зможете оформити паспорт громадянина України для виїзду за кордон та користуватися усіма правами громадянина України.
Іншим частим запитанням є: «Чи втратив я громадянство України, якщо термін дії мого закордонного паспорта закінчився або я загубив паспорт».
Відповідь – ні, в жодному разі у такому випадку ви не втрачаєте громадянство України. Не забуваймо #КонсулПоруч
Необхідно просто звернутися до найближчого консульства і поновити паспортний документ. Україна гарантує захист своїм громадянам за кордоном навіть у таких випадках.
Першість серед питань, з якими звертаються до консулів, впевнено тримають закордонні паспорти.
Тож не дивно, що ми вже вкотре повертаємося до роз’яснень у паспортній сфері.
Сьогодні - про нюанси оформлення закордонного паспорта для дитини й дотичне поняття про законного представника.
Оскільки з 16 років вже можна самостійно оформити закордонний паспорт і так само самостійно подорожувати за кордон, то дітьми у дописі ми називаємо лише тих, хто цього віку поки не досягнув.
Для оформлення паспорта дитині заяву має подавати особисто один з законних представників. Присутність дитини при цьому необхідна лише з 12 років - саме з цього віку до мікрочіпу у паспорті вже обов’язково заносяться відбитки пальців.
Так хто ж такі законні представники дитини для оформлення закордонного паспорта
Отже, законними представниками є:
• батьки (позбавлені батьківських прав перестають бути законними представниками дітей)
• усиновлювач
• прийомні батьки
• батьки-вихователі
• опікуни (для малолітніх дітей, тобто до 14 років)
• піклувальники (для неповнолітніх дітей - з 14 років)
• орган опіки та піклування (якщо над дитиною, яка перебуває в навчальному закладі, закладі охорони здоров’я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування)
Окремо про тих, хто НЕ є законними представниками:
• представники інтересів за довіреністю, оскільки законне представництво інтересів дитини НЕ МОЖЕ бути передано іншій особі у такий спосіб
• бабусі, дідусі (якщо тільки вони не є опікунами)
• інші родичі (якщо тільки вони не є опікунами).
ВАЖЛИВОЯкщо дитина має кілька законних представників, усі вони мають однакові права представництва її інтересів, але не можуть робити це одноосібно, тобто без згоди другого представника.
Наприклад: для подання заяви про оформлення паспорта дитині до установи мають звернутися або обидва з батьків, або лише один, але маючи з собою нотаріально засвідчену згоду від другого з батьків. Під заявою про оформлення паспорта свій підпис має ставити той з батьків, хто буде згодом отримувати готовий документ. Якщо другий з батьків також присутній в установі, то він на місці підписує згоду на оформлення паспорта дитині.
Куди бігти та які документи отримувати, якщо у Вас народилася дитина за кордоном?
Якщо на момент народження дитини (неважливо, де саме) один з батьків має громадянство України, дитина його також автоматично набуває. Діє принцип крові - jus sanguinis. На це не впливає ніщо - ані громадянство (підданство) іншого з батьків, ані ймовірний принцип ґрунту (jus soli) в країні, де народилась дитина.
Далі справа за Вами. Отримуєте свідоцтво про народження та йдете до найближчої дипломатичної установи. Там і реєструється факт набуття громадянства.
Ну й головне. Не забувайте радіти за всією цією бюрократією - у Вас народилась дитина! А консули допоможуть
Як і анонсували, сьогодні розповімо, як поза межами України оформити паспорт для виїзду за кордон дитині.
Процедура запису на прийом в карантинні часи лишається обов'язковою. Тож перед візитом просимо скористатись послугою онлайн-черги (online.mfa.gov.ua) або зателефонувати до установи.
До досягнення дитиною 16 років документи на паспорт для виїзду за кордон подає один з батьків (з 16 років – подаються самостійно). Від іншого з батьків подається заява-згода. Якщо обидва з батьків присутні під час подання документів, засвідчувати у нотаріуса заяву-згоду непотрібно. Якщо інший з батьків не зміг приїхати, заява-згода подається нотаріально засвідченою. Заява-згода від іноземця не вимагається.
За посиланням ви також знайдете список необхідних документів.
Уважно вивчіть нюанси - перелік потрібних документів може відрізнятися залежно від конкретного випадку. Розглянемо найбільш поширені ситуації:
1. Ваша дитина народилася в Україні. У неї закінчився закордонний паспорт під час перебування за кордоном. З собою треба буде взяти:
свідоцтво про народження дитини
попередній закордонний паспорт дитини
документ, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування дитини за кордоном
паспортні документи батьків («закордонний» паспорт або «внутрішній» паспорт громадянина України)
2. Ваша дитина народилась за кордоном та Ви оформлюєте їй паспорт вперше. Орієнтуємося на перелік з першого випадку та додаємо довідку про реєстрацію особи громадянином України (як оформити таку довідку, ми вже розповідали в іншому пості).
Зверніть увагу: якщо свідоцтво про народження дитини було видано компетентним органом іноземної держави, не забудьте, що воно має бути засвідчене печаткою «Апостиль» або легалізоване. Також воно повинно мати засвідчений переклад українською мовою.
Діти старше 12 років мають пройти процедуру фотографування і сканування відбитків пальців, а діти старше 14 років – ще й поставити свій підпис на спеціальному пристрої (потренуйтесь вдома ).
Якщо ваша дитина тільки народилася або ще не досягла 12-річного віку, потрібно також подати одну кольорову фотокартку обличчя дитини розміром 10 на 15 см. Це фото буде зіскановано для виготовлення паспорта. Присутність дитини під час подання документів не буде обов’язковою.
Наведений вище перелік документів не є вичерпним. Пам'ятайте: наші консули завжди готові вам допомогти. Перед візитом до установи не соромтесь (не-)зайвий раз уточнити всі нюанси. Так ви заощаджуєте час і собі, і співробітникам консульства.
Продовжуємо розповідати, чим і як консули можуть вам допомогти за кордоном.
Сьогодні неприємна, але, на жаль, багатьом відома тема.
Тож що робити, якщо ви втратили закордонний паспорт, перебуваючи за кордоном, а вже зовсім незабаром маєте повернутись в Україну?
Перш за все – не панікуйте. Не ви перша/перший
Тепер покроково:
1. Ви звертаєтеся до найближчого відділу місцевої поліції та отримуєте довідку або інший офіційний документ про те, що ви заявили про втрату паспорта. Чекати, поки поліція буде розшукувати втрачений паспорт, не обов’язково.
2. Берете довідку та прямуєте до найближчого консульства (консульського відділу посольства). Незайвим буде захопити із собою всі наявні у вас документи, що підтверджують громадянство України або просто посвідчують особу (наприклад, у вашій сумці залишився «внутрішній» паспорт громадянина України). Стануть у нагоді і копії подібних документів. Все це допоможе консулу та прискорить процедуру.
3. Все пішло добре: вашу особу і належність до громадянства України підтверджено. Далі консул оформлює посвідчення особи на повернення в Україну (також відоме як «білий паспорт» - через колір обкладинки).
4. Ви повертаєтесь додому!
Що таке і як діє посвідчення особи на повернення в Україну?
Це спрощений варіант паспорта, термін дії якого не перевищує 30 днів. Цей документ дає право лише повернутися в Україну. Подорожувати по світу з ним не вийде.
Щиро просимо всіх бути уважними та обережними. Порада: зберігайте паспорт окремо від грошей та цінностей на випадок крадіжки. Але якщо все ж неприємна ситуація трапилась - консул обов'язково допоможе!
Отже:
Keep calm & call Ukrainian consul
Сьогодні поговоримо про неприємне і порадимо, що робити, якщо Вас, громадянина України, затримали/арештували за кордоном.
Передусім, щоб запобігти такій ситуації, наполегливо радимо під час перебування за кордоном неухильно дотримуватися законодавства іноземної держави, адже консул не зможе звільнити Вас від відповідальності за порушення законів.
Що ж саме робити і як діяти, якщо Вас затримали правоохоронні органи іноземної держави?
По-перше, наполягайте, щоб про факт Вашого затримання невідкладно поінформували дипломатичну або консульську установу України. Це передбачено Віденською конвенцією про консульські зносини 1963 року.
У випадку затримання варто дотримуватися таких простих правил:
- поводитися з представниками правоохоронних органів спокійно, ввічливо, не чинити опору та уникати дій, що можуть бути розцінені як провокативні
- намагатися отримати детальну інформацію про причини затримання та висунуті обвинувачення
- скористатися правом на адвоката та перекладача
- дотримуватись порад консула та адвоката щодо алгоритму дій для забезпечення належного правового захисту
Яку допомогу може надати консул у випадку затримання/арешту громадянина України за кордоном?
- отримати офіційну інформацію щодо обставин та причин затримання
- на прохання громадянина України сповістити членів його родини про затримання або арешт
- перевірити умови його утримання у місцях позбавлення волі та наявності у нього скарг на умови утримання
- сприяти членам родини ув’язненого в організації побачень з ним у місцях позбавлення волі
- у разі наявності відповідного звернення з боку затриманого/арештованого відвідати його у місці тримання
- довести до відома керівництва в’язниці інформацію про проблеми зі станом здоров’я утримуваного, а також проведення необхідного медичного обстеження та лікування
Бажаємо Вам, щоб ці поради ніколи не були Вам потрібні. Але в будь-якій ситуації завжди пам’ятайте - #КонсулПоруч і #КонсулДопомагає
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але ви можете вільно користуватися ним.