Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія

Київ 04:12

Науково-технічне співробітництво між Україною та Нігерією

Питання розвитку українсько-нігерійського співробітництва у науково-технічній галузі, а також створення відповідної договірно-правової бази у цій сфері обговорювалися у ході зустрічі Посла із Міністром закордонних справ Дж.Онйєама, Міністром науки та технологій О.Ону, з Міністром навколишнього середовища І.У.Джибрілом Міністром сільського господарства і розвитку сільських районів А.Огбе, Генеральним директором Національного агентства космічних досліджень та розвитку (NASRDA) С.О.Мухаммед, Головою військово-космічного агентства Міністерства оборони Нігерії В.Вайтом.

У ході зазначених зустрічей наголошувалось на готовності української сторони до розширення взаємовигідного співробітництва з Нігерією у науково-технічній сфері. Окреслено перспективні напрямки українсько-нігерійського науково-технічного співробітництва, відзначено перспективність навчання та підвищення кваліфікації нігерійських фахівців в Україні. Нігерійській стороні передано відповідні презентаційні матеріали провідних українських наукових установ та виокремлено окремі перспективні напрямки співробітництва. Зокрема, велику увагу було приділено можливостям України у авіаційні та космічній галузях, відзначено можливість запрошення до України нігерійських фахівців для особистого ознайомлення з можливостями вітчизняних підприємств науково-технічної галузі.

Проводиться робота щодо розбудови взаємовигідного співробітництва з Нігерією у сфері космосу. Зокрема, Національне агентство космічних досліджень та розвитку Нігерії зацікавлено у налагодженні співробітництва з Україною за такими напрямками: супутникові технології і наземна інфраструктура, побудова національної системи моніторингу та розробка географічних та сільськогосподарських супутникових систем.

Нігерія зацікавлена також в модернізації, побудові наземних станцій та їх обслуговуванні, оскільки наявні нігерійські наземні станції потребують модернізації радіочастотного обладнання, таких як антени і обладнання для управління, інтегровані вихідні монітори, системи сонячних елементів, а також іншого обладнання, яке дає можливість відстежувати і отримувати знімки з SAR і інших пов’язаних з ними супутникових знімків.

Нігерійська сторона зацікавлена у безпілотних літальних апаратах для спостереження за територією та проведення розвідки, а також для ведення військових операцій у зв’язку з бойовими діями проти терористичної організації «Боко Харам». Висловлена зацікавленість у супутниках з високою роздільною здатністю для щоденного моніторингу території з метою розвідки, спостереження та протидії терористичній загрозі.

Окрім цього, NASRDA зацікавлене у співпраці за такими напрямами: оцінка врожайності, моніторинг стану сільськогосподарських культур, оцінка придатності сільськогосподарських земель для обробки. У ході зустрічей в NASRDA обговорено також питання щодо створення договірно-правової бази для успішного розвитку спільної взаємодії у сфері НТС.

Делегації фахівців NASRDA і Космічної Адміністрації МО перебували в Україні на запрошення ДКАУ. Члени нігерійських делегацій відвідали та провели зустрічі в КБ «Південне», Державному космічному агентстві України, Харківському авіаційному університеті та Національному авіаційному університеті, у ході яких були обговорені шляхи розширення двостороннього співробітництва у космічній сфері, а також підготовку відповідних фахівців для потреб Нігерії у цій галузі.

Нігерія також зацікавлена у розвитку співробітництва в галузі енергозберігаючих технологій, відновлюваної енергетики, космічних та біотехнологій тощо. У зв’язку із прийняттям державної програми щодо диверсифікації економіки, Нігерія наразі потребує розвитку власного АПК та залучення іноземних інвестицій у цю галузь. Нігерія висловила зацікавленість у навчанні нігерійських фахівців в Україні з метою освоєння сучасних технологій у сфері сільського господарства. Іншими перспективними напрямами  співробітництва у науково-технічній сфері є сприяння розвитку високотехнологічних галузей Нігерії, зокрема, енергетичної та телекомунікаційної мереж, технологій очистки води, удосконалення різного роду промислових виробництв.

Важливим чинником, який сприяв би активізації двосторонньої співпраці у галузі НТС, є укладання відповідної угоди про співробітництво у цій сфері. Перспективними напрямками подальшої співпраці є стажування нігерійських науковців в українських науково-дослідних структурах та виведення на нігерійський ринок новітніх вітчизняних технологічних розробок, зокрема у сфері космічних досліджень. Враховуючи стратегічний курс адміністрації Нігерії на впровадження наукових досягнень, можна очікувати подальшої активізації українсько-нігерійського співробітництва у цій сфері.