Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія

Київ 04:11

Договірно-правова база двосторонніх відносин

Договірно-правова база двосторонніх українсько-нігерійських відносин наразі складається з таких документів:

- Протокол про встановлення дипломатичних відносин (1992 р.);

- Протокол про консультації між МЗС України та Нігерії (1997 р.);

- Меморандум про взаєморозуміння між Державним комітетом фінансового моніторингу України та Комісією з питань економічних та фінансових злочинів Федеративної Республіки Нігерія щодо співробітництва у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму (2007 р.).

Сторонами опрацьовуються проекти таких двосторонніх документів:

- Міжурядова угода про сприяння і взаємний захист інвестицій;

- Міжурядова угода про створення Спільної комісії;

- Міжурядова угода про співробітництво у галузі освіти;

- Угода про військове співробітництво між міністерствами оборони України і Нігерії.

Питання необхідності активізації процесу щодо розбудови договірно-правової бази між Україною та Нігерією і укладення ключових договорів двостороннього співробітництва обговорювалося у ході зустрічей Посла із Міністром закордонних справ Д.Онйєамою, Секретарем Уряду Федерації Б.Г.Мустафою, Міністром промисловості, торгівлі і інвестицій О.Енеламою, Міністром сільського господарства і розвитку сільських районів А.Огбе, Міністром науки та технологій О.Ону, Генеральним директором Національного агентства космічних досліджень та розвитку Нігерії С.О.Мухаммедом, Головою Космічної Адміністрації Міністерства оборони І.Д.Вайтом, Постійним секретарем МЗС О.Бамгбосе та керівництвом низки інших галузевих відомств країни акредитації.

З боку української сторони було наголошено, що створення відповідної договірно-правової бази є необхідною умовою подальшого розвитку та розширення двостороннього співробітництва з Нігерією. Співрозмовники висловили готовність щодо надання необхідного сприяння у процесі розбудови договірно-правової бази.

З метою започаткування повномасштабної договірно-правової бази двосторонніх відносин у торговельно-економічній сфері, головну увагу у ході переговорів в Міністерстві промисловості, торгівлі та інвестицій Нігерії було приділено стану опрацювання проектів угод, про сприяння і взаємний захист інвестицій та про створення Спільної комісії. Проект Угоди між Урядом України і Урядом Федеративної Республіки Нігерія про створення Спільної комісії, опрацьований причетними відомствами Нігерії перебуває на розгляді Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Підготовлений МЕРТ України, з урахуванням пропозицій МЗС, Мінфіну та Мін’юсту, проект міжурядової Угоди з Нігерією про сприяння та захист інвестицій Посольство невідкладно надіслало нігерійській стороні для подальшого погодження. Проект цієї Угоди також передано нотою МЗС до Посольства Нігерії в Україні.

Проводиться також робота щодо започаткування договірно-правової бази у сфері науково-технічного співробітництва. У цьому контексті було проведено низку зустрічей з Генеральним директором Національного агентства космічних досліджень та розвитку Нігерії (NASRDA) С.О.Мухаммедом та Головою Космічної Адміністрації Міністерства оборони І.Д.Вайтом.

З метою активізації підготовки до укладення Міжурядової угоди про співробітництво у галузі освіти були проведені переговори в Міністерстві освіти Нігерії, у ході яких наголошувалося на необхідності створення відповідної договірно-правової бази у сфері освіти з урахуванням значної кількості (близько 5 тис.) нігерійських студентів, які навчаються в Україні.

 Разом з цим, за інформацією МОН, проект, запропонований нігерійською стороною, містить статті, які не відповідають законодавству України. У цьому зв’язку, МОН України пропонує підписати рамкову міжурядову угоду, на основі якої у подальшому планується підписати міжвідомчу угоду із визначенням кількості квот на безкоштовне навчання та умов їх надання нігерійській стороні.

У контексті прискорення процесу укладення Угоди про військове співробітництво між міністерствами оборони України і Нігерії було проведено низку зустрічей в Міністерстві оборони Нігерії. За результатами проведених переговорів нігерійська сторона повідомила, що проект Угоди про військове співробітництво опрацьовується Міністерством юстиції та іншими причетними відомствами Нігерії і буде переданий українській стороні після завершення процедури міжвідомчого погодження.

Питання розбудови договірно-правової бази у консульській сфері обговорювалися у ході зустрічей у Департаменті консульської служби МЗС Нігерії, під час яких нігерійській стороні було повторно передано копію ноти Посольства з проектом Угоди про реадмісію осіб, що перебувають на території держав нелегально та висловлено проханням поінформувати щодо стану опрацювання проекту зазначеної угоди. Висловлено також прохання повідомити про стан опрацювання проекту Консульської конвенції між Україною і Нігерією, який протягом тривалого часу перебуває на розгляді нігерійської сторони.