Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія

, Київ 04:23

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Нігерією

За даними Держкомстату України товарообіг у  2017 р. склав 95,64 млн. дол. США (показник зменшився на 8,9% у порівнянні з 2016 роком).

Експорт товарів склав 94,7 млн. дол. США (зменшився на 9,1 %).

Структура експорту: чорні метали – 58,1%; зернові культури – 33%; цукор і кондитерські вироби з цукру – 5%; різні харчові продукти – 1,7%; реактори ядерні, котли, машини – 0,6%; молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед – 0,5%; алкогольні і безалкогольні напої та оцет – 0,2%; добрива – 0,2%.

Імпорт товарів склав 0,93 млн. дол. США (збільшився на 27,8%).

Структура імпорту: насіння і плоди олійних рослин – 77,9%; какао та продукти з нього – 10,2%; кава та чай – 9,9%; пластмаси, полімерні матеріали – 0,9%.

Сальдо торгівлі товарами у 2017 р. позитивне і склало 93,78 млн. дол. США.

Зовнішня торгівля послугами у 2017 р. склала 11,37 млн. дол. США (показник зменшився на 2,4% у порівнянні з 2016 роком).

Експорт послуг склав 10,42 млн. дол. США (зменшився на 3,4%).

Структура: послуги, пов’язані з подорожами – 95,4%; послуги, пов’язані з фінансовою діяльністю – 1,8%; послуги у сфері телекомунікації, комп’ютерні та інформаційні послуги – 1,2%; транспортні послуги – 0,8%.

Імпорт послуг склав 0,96 млн. дол. США (збільшився на 10,3%).

Структура: державні та урядові послуги – 73,1%; ділові послуги – 18,3%; послуги, пов’язані з подорожами – 4,8%.

Сальдо торгівлі послугами у 2017 р. позитивне і складає 9,45 млн. дол. США.

Інвестиції з Нігерії до України - інформація щодо обсягів нігерійських інвестицій в економіку України станом на 01.01.2018 є конфіденційною згідно із Законом України «Про державну статистику».

Інвестиції з України до Нігерії - станом на 01.01.2018 не зафіксовані.

Питання розширення двостороннього торговельно-економічного співробітництва, а також налагодження контактів між бізнес-колами обговорювалися у ході зустрічей Посла з Міністром закордонних справ Д.Онйєамою, Державним міністром закордонних справ Х.Б. Аба Ібрахім, Міністром науки та технологій О.Ону, Міністром сільського господарства і розвитку сільських районів А.Огбе, Міністром розвитку шахт і сталі  К.Фаємі, Державним міністром сільського господарства і розвитку сільських районів Х.Локпобірі, а також під час зустрічей  в Нігерійській асоціації торгово-промислових палат, шахт та сільського господарства, ТПП м.Абуджа, Нігерійському форумі підприємців, Раді із сприяння експорту, Комісії з інвестицій тощо. У ході зазначених зустрічей нігерійській стороні було надано презентаційні матеріали низки провідних українських компаній, а також попередньо опрацьовано проведення візиту до Нігерії Торгової місії України на чолі з заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі України – Торговим представником України Н.Микольською.

Протягом 2017р. з проханням щодо сприяння у налагодженні співпраці з нігерійськими партнерами до Посольства звернулось близько 60 українських компаній-виробників різної форми власності, низка ТПП та об’єднань виробників товарів різних груп. Усі запити про налагодження співпраці, які надійшли до Посольства від українських компаній, було опрацьовано та надано кваліфіковані консультації щодо особливостей ведення бізнесу у регіоні, ділових традицій та звичаїв, порядку здійснення експортно-імпортних операцій у відповідності до місцевого законодавства, порядку та правил реєстрації товарів іноземного походження у відповідних органах сертифікації країни перебування та країн зони відповідальності установи.

Посольство на постійній основі надавало допомогу українським компаніям у просуванні продукції та пошуку потенційних партнерів. Були поширені інформаційні та презентаційні матеріали таких українських суб’єктів господарювання: ДКАУ, УНЗК «Важмашімпекс», ТОВ «RCS-NAVIGATION LTD», ТОВ «TMC Europa Ltd», ТОВ «Vents», ТОВ «Ади Трейд», ТОВ «Лукас», ТОВ «ПАТ Івано-Франківський арматурний завод», ТОВ «Амтек Трейд», ТОВ «Аркат», ТОВ «ВФ Полімер», ТОВ «Гаруда Інвест», ТОВ «Губернія-2009», ТОВ «Літма», ТОВ «Марітайм Інтер Сервіс», ТОВ «Робін», ТОВ «СОТІ», ТОВ «Укрзеленбуд», ТОВ «MITLIFE», ТОВ «Август Кий», ТОВ «Виробник Плюс», ТОВ «ЕКСПО Кратос», ТОВ «Мира Трейд», ТОВ «Под Ключ Плюс», ТОВ «Ladyroom», ТОВ «Мане Групп», ТОВ «Одесакабель», ТОВ «Східний Науково-технологічний Центр», ТОВ «Талне», ТОВ «Укртехнофудз», ТОВ «Agrarian Center», ТзОВ «Кормотех», ТОВ «Кловер Груп», ТОВ «Аквапанорама, ТОВ «Асканія ПАК», ТОВ «Лекорна», ТОВ «Руслан і Ко», ТОВ «Спецлінія», ТОВ «Українська органіка», ТОВ «Фабрика рукавичних фільтрів», ТОВ «Юкрейніен Солюшнс», ДП «Завод утяжеленних труб», ПАТ «Державна Продовольчо-Зернова Корпорація України», ТОВ «Ленд Холдинг», ТОВ «Інститут клітинної терапії», ТОВ «АУСП Фрут», ТОВ «ЕЛ-ІТЕКС», ТОВ «Полтавський Бішофіт», ДП ДГЗІФ «Укрінмаш», ДК «Укрспецекспорт», ДП «Укроборонсервіс», ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт», ДП ДЗТІП «Промоборонекспорт», ДП «Антонов», а також щодо інвестиційних проектів в Дніпровській, Чернігівській, Хмельницькій та Тернопільській областях.

За результатами проведеної роботи з представниками місцевих бізнес-кіл отримано офіційне звернення нігерійської компанії ’’Hightech Sysytems Ltd.’’ щодо пошуку партнерів в Україні з метою налагодження співробітництва і  придбанні тракторів різних модифікацій та автомобілів КРАЗ.  Звернення надіслало до УЕС МЗС з метою поширення серед регіональних ТПП України та пошуку зацікавлених потенційних партнерів та виробників зазначеної продукції.

У ході зустрічі Посла з Міністром з питань розвитку шахт та сталі Нігерії К.Фаємі обговорювалось питання щодо участі УНЗК ’’Важмашімпекс’’ в проекті з відбудови Аджаокутського металургійного комбінату та залучення до його виконання низки спеціалізованих підприємств та організацій, засновників та партнерів української корпорації. Гендиректору ’’Важмашімпекс’’ Є.М.Козіку (в копії - УЕС, ДБСА) надіслано пропозиції компанії ’’Greenbrook Energy & Engineering Limited’’ щодо співробітництва у проекті реновації заводу. 

Дипустановою проводилась роботу щодо перевірки благонадійності, ділової репутації та фінансової спроможності нігерійських потенційних контрагентів українських компаній, здійснювався моніторинг актуальних тендерних пропозицій нігерійських урядових та приватних ділових структур, поширювалась інформація щодо виставково-ярмаркових заходів, які проводились в Україні.

Проводилась робота щодо розширення зв’язків між українськими та нігерійськими підприємцями. За сприяння Посольства в ТПП України відбувся Перший українсько-нігерійський бізнес-форум, у якому з нігерійської сторони взяли участь представники державних структур, урядів штатів, депутати парламенту, члени ТП, з української - підприємці з Одеси, Чернігова, Житомира, Миколаєва. Були визначені пріоритетні напрямками співробітництва: розвиток промислового потенціалу й інфраструктури, проекти у сферах освіти та відновлювальної енергії. Наразі сфера інтересів нігерійських партнерів зосереджена в аграрному секторі (імпорт зернових культур, продуктів харчування, кормів для тварин, запчастин для сільськогосподарської техніки), будівельній галузі (імпорт будівельних матеріалів), постачанні обладнання та запчастин для транспортної авіації, косметологічній і парфумерній продукції, залученні інвестицій тощо. Українські і нігерійські ЗМІ висвітлювали захід, який відбувся у рамках відзначення 25-ої річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною і Нігерією. У рамках участі делегації підприємців з Нігерії у міжнародній виставці ’’Ukrainian Food Expo 2017’’ відбулась зустріч з керівництвом ТПП України.

З метою налагодження міжрегіонального співробітництва Посол здійснив робочу поїздку до південного нігерійського штату Дельта. У ході зустрічі з губернатором штату А.І.Оковою, на якій були також присутні члени уряду штату, було проведено презентацію потенціалу України у агропромисловому комплексі, переробній промисловості, машинобудуванні, енергетиці, літакобудуванні, хімічній промисловості, медицині, освітній сфері тощо. Губернатор А.І.Окова підтримав пропозицію щодо необхідності розвитку міжрегіонального співробітництва.

Посольство підготувало та надіслано до МЗС та інших ЦОВВ України низку інформаційно-аналітичних матеріалів, зокрема щодо обсягів торгівлі Нігерії із основними партнерами, їх вартісних та кількісних показників та їх динаміки; щодо просування продукції українських компаній молочної галузі на ринок Нігерії; щодо усунення торговельних бар’єрів; щодо тарифів на перевезення; щодо перспективних ринків Нігерії та Гани для українських експортерів та напрямів двостороннього співробітництва у відповідних сферах із зазначенням топ-10 товарних позицій експорту та імпорту, топ-10 основних зовнішньоторговельних партнерів за експортом та імпортом, а також аналізом та перспективами розвитку зовнішньоекономічної політики.

Уряд Нігерії шляхом проведення відкритих тендерів активно залучає іноземних інвесторів для реалізації економічних проектів. Участь у тендерах можуть брати лише компанії, які зареєстровані в Нігерії, або іноземні компанії, що мають договір про спільну діяльність з місцевим партнером. Така процедура зумовлює необхідність присутності вітчизняних компаній на ринку або здійснення пошуку місцевого партнера.

У проекті державного бюджету Нігерії на 2018 р. велика увага приділяється програмам розвитку інфраструктури, тому перспективною виглядає співпраця у таких сферах, як постачання продукції хімічної, металургійної, суднобудівної, машинобудівної та авіабудівної галузей, обладнання для газовидобувної, нафтопереробної та енергетичної промисловості; будівництво заводів з виробництва продукції для забезпечення потреб сільського господарства Нігерії (добрив, комбікормів, малої техніки та ін.), а також підприємств із переробки продуктів тропічного землеробства для експорту в інші країни тощо.