Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія

, Київ 22:58

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Нігерією

За даними Держкомстату України за 2016 рік Нігерія посіла 57-е місце за обсягами українського експорту, 73-е місце серед країн світу за обсягами товарообігу (10-е місце серед країн Африканського регіону).

Зовнішня торгівля товарами за 2016 р. склала 104,95 млн. дол. США.

Експорт товарів склав 104,22 млн. дол. США. Структура: чорні метали – 76,8 %; зернові культури – 14,0 %; молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед – 3,2 %; добрива – 2,6 %; різні харчові продукти – 1,6 %; цукор і кондитерські вироби з цукру – 1,2 %.

Імпорт товарів склав 728,6 тис. дол. США. Структура: насіння і плоди олійних рослин – 86,7 %; кава та чай – 9,8 %; інші недорогоцінні метали – 3,1 %.

Сальдо торгівлі товарами за 2016 р. позитивне і складає 103,49 млн. дол. США.

Обсяг торгівлі послугами за 2016 р. складає 11,65 млн. дол. США.

Експорт послуг складає 10,78 млн. дол. США. Структура: послуги, пов’язані з подорожами – 95,8 %; послуги, пов’язані з фінансовою діяльністю – 1,8 %; транспортні послуги – 1,4 %; послуги у сфері телекомунікації, комп’ютерні та інформаційні послуги – 0,9 %.

Імпорт послуг складає 0,87 млн. дол. США. Структура: державні та урядові послуги – 67,8 %; ділові послуги – 25,7 %; послуги, пов’язані з подорожами – 6,3 %.

Сальдо торгівлі послугами за 2016 р. позитивне і складає 9,90 млн. дол. США.

Інвестиції з України до Нігерії не зафіксовані.

Двосторонній товарообіг у 2015 році склав 123 млн. дол. США, експорт - 120,8 млн. дол. США, імпорт - 2,2 млн. дол. США. Позитивне сальдо - 103,49 млн. дол. США.

Дипустанова надає сприяння українським компаніям у реалізації на території Нігерії інфраструктурних проектів, зокрема залученню вітчизняних компаній до проектів з розвитку металургійної галузі Нігерії. За сприяння Посольства 29 травня - 16 червня 2016 р. у Нігерії з візитом перебувала делегація Української Національної зовнішньоекономічної корпорації «Важмашімпекс» на чолі з Генеральним директором Є.М.Козіком з метою обговорення питання щодо участі корпорації у реконструкції Аджаокутського металургійного комбінату. Посольство організувало проведення зустрічей делегації «Важмашімпекс» з Головою Комітету з приватизації Сенату Нігерії Б.Муррей-Брюсом, Головою Комітету з питань промисловості Сенату С.Егву, членами комітетів Сенату та Палати представників парламенту Нігерії, Генеральним директором Бюро з питань діяльності державних підприємств В.Акпотером, а також Генеральним директором Національного космічного агентства Нігерії С.Мохаммедом.

Делегацію «Важмашімпекс» прийняв також Президент Сенату Б.Саракі. У ході зустрічі, у якій взяли участь сенатори, представники урядових та ділових кіл Нігерії, було зроблено презентацію можливостей та досягнень українських підприємств, виробників та експортерів металургійного машинобудування. Президент Сенату висловив зацікавленість у співробітництві з Україною та обіцяв підтримку української стороні в намірах добудови металургійного комбінату.

За сприяння Посольства відбулась зустріч делегації з Державним міністром твердих мінералів А.Бвари, у ході якої було проведено презентацію Дорожньої мапи відбудови Аджаокутського металургійного комбінату, яка була підтримана керівництвом Міністерства.

Делегація УНЗК «Важмашімпекс» з Головою Комітету з приватизації Сенату Б.Муррей-Брюсом та сенаторами відвідала Аджаокутській меткомбінат, де взяла участь у нараді, а також відвідала цехи підприємства, зокрема: дрібносортовий прокатний стан, роботу якого було відновлено українськими фахівцями. За результатами відвідання меткомбінату у парламенті Нігерії відбулися парламентські слухання за участі голів комітетів Сенату, сенаторів та членів Палати представників, які  висловили зацікавленість у співробітництві з Україною.

З нігерійською стороною досягнуто домовленостей щодо візиту в Україну делегації на чолі з Головою Комітету з приватизації Сенату Б.Муррей-Брюсом з метою поглибленого ознайомлення з роботою українських металургійних підприємств та виробників устаткування для металургійної та енергетичної галузей промисловості, зокрема ПАТ “Азовсталь”, ПАТ “НКМЗ” та іншими.

Питання розширення двостороннього торговельно-економічного співробітництва обговорювалися у ході зустрічі Посла з Державним міністром промисловості, торгівлі та інвестицій Нігерії А.Абубакар. У зустрічі з нігерійської сторони взяли участь директори ключових департаментів Міністерства, що підкреслює зацікавленість до розвитку співробітництва з Україною. Нігерійській стороні було презентаційні матеріали низки провідних українських компаній.

У ході зустрічі з Державним міністром сільського господарства і розвитку сільських районів Нігерії Х.Локпобірі та керівниками профільних департаментів міністерства, обговорювалися питання поглиблення двостороннього співробітництва у сфері сільського господарства. Нігерійську сторону було поінформовано про готовність України до розширення двостороннього співробітництва у сфері сільського господарства та виокремлено перспективні напрямки співробітництва у цій сфері. Зокрема, відзначено перспективність побудови на території Нігерії потужностей для переробки продукції сільського господарства та постачання різноманітної сільськогосподарської техніки. У ході зустрічі нігерійській стороні було передано відповідні презентаційні матеріали та проведено презентацію експортних можливостей аграрно-промислового комплексу України. Запропоновано після вивчення нігерійською стороною наданих рекламно-презентаційних матеріалів, надати конкретні пропозиції щодо найбільш перспективних напрямків співробітництва. Повідомлено про наміри Міністра аграрної політики та продовольства України запросити до України нігерійського колегу для ознайомлення з можливостями вітчизняного АПК.

Висловлено зацікавленість у придбанні українських добрив, сільськогосподарської техніки та устаткування, зокрема тракторів, однак зазначено, що наразі Нігерія переживає економічну кризу, тому закупівлю техніки можливо здійснювати тільки під державні гарантії або на умовах відстрочки платежу, відзначено перспективність навчання нігерійських фахівців в Україні з метою освоєння сучасних технологій у сфері сільського господарства. Х.Локпобірі підтримав пропозицію щодо поглиблення співпраці та висловив особисте бажання здійснити візит в Україну з метою ознайомлення з можливостями та потенціалом вітчизняного АПК

З метою налагодження міжрегіонального співробітництва Посол здійснив робочу поїздку до північного нігерійського штату Каціна, який має багаті поклади різних мінералів, зокрема каоліну, залізної руди, каситериту, дорогоцінного каміння, золота, поліметалевих руд  тощо. У ході зустрічі із губернатором штату А.Масарі, на якій були також присутні члени уряду штату, було проведено презентацію потенціалу України у агропромисловому комплексі, переробній промисловості, машинобудуванні, енергетиці, літакобудуванні, хімічній промисловості, медицині, освітній сфері тощо. Губернатор А.Масарі підтримав пропозицію щодо необхідності розвитку міжрегіонального співробітництва і виділив перспективні сфери: освіта, сільське господарство, гірничо-видобувна промисловість, медицина, водні ресурси.

Посольство на постійній основі вживає заходів щодо просування на нігерійський ринок продукції українських виробників сільськогосподарських товарів та продуктів харчування. Протягом року з проханням щодо сприяння у налагодженні співпраці з нігерійськими партнерами до Посольства звернулось понад 60 українських компаній-виробників різної форми власності, низка ТПП та об’єднань виробників товарів різних груп.

Усі запити про налагодження співпраці, які надійшли до Посольства від українських компаній, було опрацьовано та надано кваліфіковані консультації щодо особливостей ведення бізнесу у регіоні, ділових традицій та звичаїв, порядку здійснення експортно-імпортних операцій у відповідності до місцевого законодавства, порядку та правил реєстрації товарів іноземного походження у відповідних органах сертифікації країни перебування та країн зони відповідальності установи.

З метою ознайомлення нігерійських бізнес-кіл з потенціалом вітчизняного промислового комплексу Посольством було поширено інформаційні та презентаційні матеріали таких українських суб’єктів господарювання: Державне космічне агентство України, УНЗК «Важмашімпекс», УП «Hire Ukrainian Software», ВАТ «Де Люкс Системи», ТОВ «Селлфіш груп», ТОВ «Грайф Україна», ПАТ «Кременчуцький сталеливарний завод», ВО «Південний машинобудівна завод», ТОВ «Чиста Планета», ТОВ «Д-Мікс», компанія «Агропромсервіс», ТОВ «Імекс-Експрес», ТОВ «Інтер Плюс», ВАТ «МЕС-ГРУП», фірма «КС-Групп», «»ВАТ «МЕС-ГРУП», ВАТ «АГРО-Транс Атлантік», ТОВ «Агро-юг-сервіс», ВАТ «Global Spirits», ВАТ «UPEC Industrial Group», ТОВ «Консалтингова компанія «Сідкон», компанія «Інтерстарч Україна», ТОВ «Столичний Млин», ТОВ «Техенергохім», ТОВ “Укрспецсистемс”, ПАТ “Миронівський хлібопродукт”, АТ «Мотор Січ», ПАТ «Електромотор», АТ «Полтавський турбомеханічний завод», АТ «De Santis Trade LP», ПАТ «Оболонь», ТОВ «Торговий дім «Комунальна техніка», ТОВ «Лосинівський маслосирзавод», ПрАТ «Чумак», ДП «НЕК «Укренерго», ТОВ «КІЙ-В», ТОВ «ІПІТ», ТОВ «Науково-виробничий комплекс Дніпроспецмаш»,  ПП «В.В.Горбатов», ПП «Ювента», ПАТ «Івано-Франківськ цемент», ТОВ «Бобруйськтехнології», ТОВ «Снек Експорт», ТОВ «Тигрес», ТОВ НВП «Електрогазохім», ВАТ«БІОФАРМА», ПАТ «АвтоКрАЗ», ТОВ «Фабрика рукавних фільтрів», ТОВ «СТОЇК», ТОВ «ВАЛСА ГТВ», ТОВ «СРЗ», ВАТ «ОВОСТАР», ТОВ «Західтранссервіс», ТОВ «Техенергохім», ТОВ «МКО АГРОСЕРВІС», ВСО «Вінницяелектротехнологія», ПАТ «Київхліб», ПАТ «Азовський судноремонтний завод», ТОВ «Інститут проектування інфраструктури транспорту», НТУУ «КПІ», ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», ТОВ «Українське товариство меду», Чернівецька обласна державна адміністрація, Кременчуцька міська рада Полтавської області, Асоціація тваринників України, Асоціація «Союз птахівників України», Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», ДК «Укрспецекспорт», ДП «Укроборонсервіс», ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт», ДП ДЗТІП «Промоборонекспорт».

На адреси торгово-промислових палат м. Абуджа та інших штатів було надіслано отриману від відповідних українських урядових структур інформацію щодо підприємств низки областей України, зацікавлених у співробітництві з нігерійськими компаніями в різних галузях економіки.

Дієвим інструментом активізації торговельно-економічного співробітництва з Нігерією має стати створення Спільної комісії. Наразі проекти угод про торговельно-економічне співробітництво і про створення Спільної комісії опрацьовуються сторонами.

З метою розвитку торговельно-економічного співробітництва з Нігерією Посольство ініційовано проведення першого українсько-нігерійського бізнес-форуму у Києві. Планується, що  у форумі  візьмуть участь представники державних установ і приватних компаній, які працюють у таких сферах: сільське господарство і переробка сільськогосподарської продукції, освіта і професійна підготовка, оборонна промисловість, промислове виробництво, банки і фінансові установи, імпортери і трейдери товарів загального вжитку, малі і середні підприємства.

Уряд Нігерії шляхом проведення відкритих тендерів, активно залучає іноземних інвесторів для реалізації економічних проектів. Участь у тендерах можуть брати лише компанії, що зареєстровані в Нігерії, або іноземні компанії, що мають договір про спільну діяльність з місцевим партнером. Така процедура зумовлює необхідність присутності вітчизняних компаній на ринку або здійснення пошуку місцевого партнера.

З метою захисту внутрішнього ринку і стимулювання власного виробництва уряд Нігерії запровадив низку протекціоністських заходів, які значним чином впливають на динаміку товарообігу між Україною та Нігерією. Зокрема, у сфері сільського господарства запроваджені значні митно-тарифні обмеження на ввіз зернових культур, цукру, продуктів харчування, натомість впроваджуються режими податкового сприяння на імпорт техніки, технологій та матеріалів, необхідних для нарощування внутрішнього виробництва цієї продукції. У цьому зв’язку перспективним для України виглядає експорт сільськогосподарських технологій та продукції машинобудування для потреб сільського господарства.

У проекті державного бюджету Нігерії на 2017 р. велика увага приділяється програмам розвитку інфраструктури країни, будівництву промислових та енергетичних об’єктів, що має сприяти росту експорту української металургійної продукції до Нігерії.    

Перспективні напрямки торговельно-економічного співробітництва з Нігерією:

- постачання продукції суднобудівної, машинобудівної та авіабудівної галузей (поромів, катерів, буксирів, вантажних та спеціальних автомобілів, автобусів, тракторів та с/г техніки, літаків, вертольотів та ін.);

- постачання обладнання для газовидобувної, нафтопереробної та енергетичної галузей (труби, трансформатори, компресори та ін.);

- будівництво інфраструктурних та промислових об’єктів (дамб, портів, заводів, залізничних колій, автомобільних доріг, мостів та ін.);

- постачання продукції хімічної та металургійної галузей;

- співпраця в розробці нігерійських родовищ золота й урану;

- розвідка та освоєння нових родовищ нафти і газу, а також здійснення заходів щодо одержання замовлень або участі у тендерах на будівництво нафтопроводів і газопроводів;

- надання українськими фірмами технічної допомоги у створенні в Нігерії гідротехнічних споруд: гребель, зрошувальних систем, свердловин та колодязів (нігерійський Уряд планує збільшити площу земель, зрошуваних сучасними методами);

- будівництво заводів з виробництва продукції для забезпечення потреб сільського господарства Нігерії (добрив, комбікормів, малої техніки та ін.), а також підприємств із переробки продуктів тропічного землеробства для експорту в інші країни соків і консервів із манго, папайї, ананасів та інших фруктів, крохмалю і продукції з какао, какао-бобів, олій тощо.

Просуванню української продукції на ринок Нігерії сприяла б реалізація таких заходів як підписання двосторонніх міжурядових угод про торговельно-економічне співробітництво, про взаємний захист інвестицій та про уникнення взаємного оподаткування; участь українських товаровиробників у міжнародних виставках, які проводяться в Нігерії; проведення презентацій промислового потенціалу українських регіонів та окремих великих підприємств.