Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія

, Київ 22:44

Науково-технічне співробітництво між Україною та Нігерією

Питання розвитку українсько-нігерійського співробітництва у науково-технічній галузі, а також створення відповідної договірно-правової бази у цій сфері обговорювалися у ході зустрічей Посла із Президентом Сенату Б.Саракі, Спікером Палати представників парламенту Я.Догара, Міністром закордонних справ Дж.Онйєама, Міністром освіти А.Адаму тощо.

У ході зустрічей було наголошено на готовності України до розвитку двостороннього співробітництва у науково-технічній сфері, ознайомлено нігерійську сторону із потенціалом нашої країни у цій галузі, передано відповідні презентаційні матеріали провідних українських наукових установ та виокремлено окремі перспективні напрямки співробітництва. Зокрема, велику увагу було приділено можливостям України у авіаційні та космічній галузях.

Співрозмовники висловили зацікавленість у співпраці з Україною у науково-технологічній сфері та зазначили, що відповідно до стратегії розвитку Нігерія має намір стати найбільш розвиненою науково-технологічною країною Підсахарської Африки. Наголошено, що пріоритетом урядом Нігерії є прискорення розвитку країни на базі впровадження високих наукоємних технологій і у цьому контексті підтримано пропозицію щодо започаткування спільних наукових розробок у різних галузях та підготовці наукових кадрів для Нігерії на базі українських наукових установ. Нігерійська сторона також зацікавлена у збільшенні кількості фахівців для нафтогазової галузі, які проходять підготовку в Україні. Особливо підкреслено перспективність співпраці з Україною у авіаційній та космічній галузях.

Посольством проводиться робота щодо налагодження співробітництва з Нігерією у сфері космосу. У цьому контексті було проведено низку зустрічей з керівництвом Національного агентства космічних досліджень та розвитку Нігерії (NASRDA), у ході яких були обговорені перспективні нігерійські космічні проекти та можливості участі в них України. Зокрема, NASRDA зацікавлено у налагодженні співробітництва з Україною за такими напрямками: супутникові технології і наземна інфраструктура, побудова національної системи моніторингу та розробка географічних та сільськогосподарських супутникових систем.

Нігерія зацікавлена також в модернізації, побудові наземних станцій та їх обслуговуванні, оскільки наявні нігерійські наземні станції потребують модернізації радіочастотного обладнання, таких як антени і обладнання для управління, інтегровані вихідні монітори, системи сонячних батарей, а також іншого обладнання, яке дає можливість відстежувати і отримувати знімки з SAR і інших пов’язаних з ними супутникових знімків.

Наголошено на необхідності розширення можливостей у сфері спостереження за Землею, обробки і управління даними. Наразі NASRDA працює над питанням підготовки фахівців з розробки програмного забезпечення для обробки супутникових даних та ефективного управління з архівації та розповсюдження інформації. Висловлена зацікавленість щодо створення та розробки різного типу супутників та безпілотних літальних апаратів підвищеної якості. Є значна потреба у метеорологічних супутниках для відстеження зміни клімату і промислових викидів в атмосферу.

Нігерійська сторона зацікавлена у безпілотних літальних апаратах для спостереження за територією та проведення розвідки, а також для ведення військових операцій у зв’язку з бойовими діями проти терористичної організації «Боко Харам». Висловлена зацікавленість у супутниках з високою роздільною здатністю для щоденного моніторингу території з метою розвідки, спостереження та протидії терористичній загрозі. Мережа національних стратегічних трубопроводів країни постійно руйнуються диверсійними угрупуваннями. Система супутникового обладнання забезпечить необхідний ефективний контроль за трубопроводами в регіонах. Є також зацікавленість у придбанні супутника з можливістю нічного бачення та БЛА.

Окрім цього, NASRDA зацікавлене у співпраці за такими напрямами: оцінка врожайності, моніторинг стану сільськогосподарських культур, оцінка придатності сільськогосподарських земель для обробки.

За результатами проведених зустрічей Посольство надіслало до Державного космічного агентства України пропозиції щодо можливих напрямків співробітництва у реалізації перспективних космічних проектів та попередніх оцінок  можливостей участі в них підприємств та установ космічної галузі України в якості підрядників або партнерів.

Окрім того, нігерійська сторона зацікавлена у розвитку співробітництва в галузі енергозберігаючих технологій, відновлюваної енергетики, космічних та біотехнологій тощо.

Іншими перспективними напрямами  співробітництва у цій сфері є сприяння розвитку високотехнологічних галузей Нігерії, зокрема, енергетичної та телекомунікаційної мереж, технологій очистки води, удосконалення різного роду промислових виробництв.

Важливим чинником, який сприяв би активізації двосторонньої співпраці у галузі НТС, є укладання відповідної угоди про співробітництво у цій сфері. Перспективними напрямками подальшої співпраці є стажування нігерійських науковців в українських науково-дослідних структурах та виведення на нігерійський ринок новітніх вітчизняних технологічних розробок, зокрема у сфері космічних досліджень. Враховуючи стратегічний курс адміністрації Президента М.Бухарі на впровадження наукових досягнень, можна очікувати подальшої активізації українсько-нігерійського співробітництва у цій сфері.