Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія

, Київ 04:30

Договірно-правова база двосторонніх відносин

Договірно-правова база двосторонніх українсько-нігерійських відносин наразі складається з таких документів:

- Протокол про встановлення дипломатичних відносин (1992 р.);

- Протокол про консультації між МЗС України та Нігерії (1997 р.);

         - Меморандум про взаєморозуміння між Державним комітетом фінансового моніторингу України та Комісією з питань економічних та фінансових злочинів Федеративної Республіки Нігерія щодо співробітництва у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму (2007 р.).

Сторонами опрацьовуються проекти таких двосторонніх документів:

- Міжурядова угода про сприяння і взаємний захист інвестицій;

- Міжурядова угода про створення Спільної комісії;

- Міжурядова угода про співробітництво у галузі освіти;

- Угода про військове співробітництво між міністерствами оборони України і Нігерії.

Робота щодо розбудови договірно-правової бази двосторонніх відносин є одним із важливих пріоритетів роботи Посольства. Питання необхідності активізації процесу щодо розбудови договірно-правової бази між Україною та Нігерією і укладення ключових договорів двостороннього співробітництва обговорювалося Послом у ході зустрічей із Міністром закордонних справ Д.Онйєамою, Державним міністром закордонних справ Х.Б.Аба Ібрахім, Міністром оборони М.Дан-Алі, Міністром науки та технологій О.Ону, Міністром сільського господарства і розвитку сільських районів А.Огбе, Заступником Міністра закордонних справ І.Акабогу-Чінвуба та керівництвом низки інших галузевих відомств країни акредитації.

З боку української сторони було наголошено, що створення відповідної договірно-правової бази є необхідною умовою подальшого розвитку та розширення двостороннього співробітництва з Нігерією. Співрозмовники з розумінням сприйняли аргументи української сторони щодо необхідності розбудови договірно-правової бази між двома країнами і висловили готовність щодо надання необхідного сприяння у процесі розбудови договірно-правової бази.

З метою започаткування повномасштабної договірно-правової бази двосторонніх відносин у торговельно-економічній сфері, увагу у ході переговорів в Міністерстві промисловості, торгівлі та інвестицій Нігерії було приділено стану опрацювання проектів угод про сприяння і взаємний захист інвестицій та про створення Спільної комісії. Проект Угоди між Урядом України і Урядом Федеративної Республіки Нігерія про створення Спільної комісії, опрацьований причетними відомствами Нігерії перебуває на розгляді Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Підготовлений МЕРТ України, з урахуванням пропозицій МЗС, Мінфіну та Мін’юсту, проект міжурядової Угоди з Нігерією про сприяння та захист інвестицій Посольство невідкладно надіслало нігерійській стороні для подальшого погодження. Проект цієї Угоди також передано нотою МЗС до Посольства Нігерії в Україні.

Посольство проводить також роботу щодо започаткування договірно-правової бази у сфері науково-технічного співробітництва.

З метою активізації підготовки до укладення Міжурядової угоди про співробітництво у галузі освіти були проведені переговори в Міністерстві освіти Нігерії. У ході переговорів нігерійській стороні було передано український контр-проект Угоди між Урядом України та Урядом Нігерії про співробітництво у сфері освіти, підготовлений МОН України. За інформацією МОН, проект, запропонований нігерійською стороною, містить статті, які не відповідають законодавству України. З огляду на це, МОН України пропонує підписати рамкову міжурядову угоду, на основі якої у подальшому планується підписати міжвідомчу угоду із визначенням кількості квот на безкоштовне навчання та умов їх надання нігерійській стороні.

У контексті прискорення процесу укладення Угоди про військове співробітництво між міністерствами оборони України і Нігерії були проведені зустрічі Посла із вищим військовим командуванням Нігерії, зокрема Міністром оборони М.Дан-Алі, командувачем сухопутних військ, генерал-лейтенантом Т.Буратаєм, командувачем військово-повітряних сил, маршалом авіації С.Абубакаром, командувачем військово-морських сил, віце-адміралом І.Ібасом. За інформацією нігерійської сторони, проект Угоди про військове співробітництво перебуває на розгляді у Міністерстві юстиції Нігерії і буде переданий українській стороні після завершення процедури міжвідомчого погодження.

Питання розбудови договірно-правової бази у консульській сфері обговорювалися у ході зустріч Посла з Директором Департаменту консульської служби МЗС Нігерії Послом Р.Дагарі, під час якої нігерійській стороні було передано копію ноти Посольства з проектом Угоди про реадмісію осіб, що перебувають на території держав нелегально та висловлено проханням поінформувати щодо стану опрацювання проекту зазначеної угоди. Окрім цього, було наголошено, що з 2012 р. на розгляді нігерійської сторони перебуває проект Консульської конвенції між Україною і Нігерією.

З боку нігерійської сторони було зазначено, що для опрацювання проекту угоди про реадмісію осіб необхідна додаткова інформація, яка б підтверджувала актуальність укладання цієї угоди, зокрема  щодо кількості депортованих громадян Нігерії з України за останні роки із зазначенням динаміки, в тому числі вартість депортації. Висловлено також прохання повторно надіслати проект Консульської конвенції між Україною і Нігерією. Посольство надіслало листа на адресу ДКС МЗС України з проханням надати зазначену інформацію, а також надіслати проект Консульської конвенції.