Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія

, Київ 04:23

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Нігерією

Головним напрямком співробітництва в гуманітарній сфері є співпраця у галузі освіти. У цьому контексті дипустановою здійснюються заходи щодо розширення зацікавленості нігерійської громадськості до навчання в нашій країні. Завдяки цілеспрямованій роботі Посольства в Нігерії створено імідж України як однієї з провідних країн у сфері отримання якісної освіти.

Протягом 2017 р. було видано 950 віз для нігерійських студентів, які мають намір навчатися в Україні, що на 34% більше у порівнянні з попереднім роком. За інформацією МОН України, наразі в Україні навчається близько 5 тис. нігерійських студентів. Переважна більшість із них здобувають освіту на медичних спеціальностях, а також спеціальностях у сфері інформаційних та комп’ютерних технологій.

Питання розширення співпраці у сфері освіти обговорювалися у ході зустрічей Посла України з Міністром освіти Нігерії А.Адаму, з Міністром науки та технологій Нігерії О.Ону, з Міністром сільського господарства і розвитку сільських районів А.Огбе, з губернатором штату Дельта А.І.Окова, з Генеральним директором Національного агентства космічних досліджень та розвитку (NASRDA) С.Мухаммедом, з Головою військово-космічного агентства МО Т.Удох, ректором Нільського університету м. Х.Сертом.

У ході проведених зустрічей з боку нігерійської сторони було надано високу оцінку якості української освіти та висловлено зацікавленість у подальшій співпраці з Україною у цій сфері. Зокрема, висловлено прохання щодо відновлення практики надання урядових стипендій на навчання нігерійських студентів в Україні та зацікавленість у навчанні нігерійських фахівців в Україні з метою освоєння сучасних технологій у сфері сільського господарства.

Під час зустрічі з керівництвом Департаменту з питань розвитку освіти Міністерства освіти Нігерії обговорювалося питання створення договірно-правової бази у сфері освіти. Нігерійській стороні з відповідною нотою Посольства передано контр-проект міжурядової Угоди про співробітництво у сфері освіти, підготовлений МОН України. Було наголошено, що запропонований нігерійською стороною проект, містить статті, які не відповідають законодавству України. Тому МОН України пропонує підписати рамкову міжурядову угоду, на основі якої у подальшому планується укласти міжвідомчу угоду із визначенням квоти на безкоштовне навчання.

Налагоджується співпраця низки українських ВНЗ з Інститутом науки та технологій (м. Єнагоа, штат Баєльса), який уклав базову угоду про співробітництво з НТУУ “Київський політехнічний інститут“. Зокрема МАУП, Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу, Національним університетом біоресурсів та природокористування, Київським університетом імені Грінченка, Європейським університетом тощо.

Протягом 2017 року Посол України в Нігерії виступив з низкою тематичних лекцій про Україну, зокрема перед слухачами в Інституті публічної дипломатії та менеджменту Нігерії, студентами Нільського університету, дав численні інтерв’ю провідним ЗМІ країни акредитації, зокрема каналу державного телебачення «NTA». У ході лекцій та інтерв’ю провідним ЗМІ з використанням презентаційних відеоматеріалів громадськість було ознайомлено з історією, культурною спадщиною, туристичними пам’ятками України, економічною ситуацією, станом імплементації реформ, основними напрямками зовнішньої політики, досягненнями на шляху євроінтеграції, боротьбою проти російської агресії, порушеннями РФ прав людини в АРК, а також станом та перспективами розвитку двосторонніх відносин з Нігерією. Проведені заходи засвідчили підвищений інтерес до України та ефективність доведення інформації до студентської та наукової громадськості. Посольство планує і подальше продовження виступів і в інших ВНЗ Нігерії.

У рамках заходів з метою ознайомлення нігерійської громадськості з культурою України в середній школі «Oakland International School» було проведено урок «Україна – чудова країна», у ході якого Посол розповів присутнім про державну символіку, культуру, мову та звичаї українського народу. Було продемонстровано відеофільм про Україну «Experience Ukraine!», національний одяг, приготовлено традиційні українські страви, в фонд школи передано сувенірні українські вироби.

Посольство надало підтримку, у тому числі фінансову з власних коштів співробітників, у організації українською громадою в м.Лагосі українського стенду на щорічному благодійному ярмарку «Small World» у лютому 2018 року. На стенді, який викликав значний інтерес відвідувачів ярмарку, були представлені зразки української кухні, ремісництва, різноманітна сувенірна та інформаційна продукція.

Посольство проводило також роботу щодо визнання країною акредитації Голодомору 1932-1933 рр. в Україні геноцидом Українського народу. Зазначене питання обговорювалося у ході зустрічей Посла із Міністром закордонних справ Нігерії Дж.Онйєамою, Державним Міністром закордонних справ Х.Б.Ібраїм, Головою комітету у закордонних справах Палати представників парламенту Нігерії Н.Укедже та іншими нігерійськими високопосадовцями.

У ході зустрічей співрозмовників було поінформовано про причини та ознайомлено з історичними наслідками для українського народу штучного голоду 1932-1933 рр., створеного радянським режимом на українських землях, а також передано відповідні інформаційні матеріали. Наголошено на важливості для України визнання міжнародною спільнотою Голодомору. Передано відповідні ноти Посольства з матеріалами стосовно Голодомору, адресовані МЗС Нігерії, Голові Сенату та Спікеру Палати представників з проханням розглянути можливість прийняття парламентом Нігерії резолюції щодо визнання Голодомору геноцидом Українського народу. За результатами проведеної роботи Посольство отримало ноту МЗС Нігерії, у які зазначається, що звернення дипустанови опрацьовується відповідними держустановами Нігерії і про результати розгляду буде повідомлено.

В ЗМІ країни акредитації було організовано низку публікацій та інтерв’ю Посла, які були присвячені питанню Голодомору в Україні. На сайті Посольства та у соціальних мережах Facebook і Twitter були розміщені архівні матеріали про Голодомор в Україні. У Культурному центрі м. Абуджа була проведена тематична виставка з вшанування жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні - «Знищення голодом: невідомий геноцид українського народу». На виставці були продемонстровані англомовні інформаційні матеріали, брошури та відеоролики про трагічні події Голодомору в Україні, надані Українським інститутом національної пам’яті. У заході взяли участь представники дипломатичного корпусу акредитованого в м. Абуджа, МЗС Нігерії, Адміністрації Президента Нігерії, бізнес кіл, а також представники українського громади. На відкритті виставки Посол дав інтерв’ю провідному виданню «The Guardian».

Проводилась робота з українською громадою, яка є нечисельною, і переважно складається із українок, які вийшли заміж за нігерійців і проживають в Нігерії, дружин громадян третіх країн, чоловіки яких знаходяться у відрядженні в Нігерії, а також бізнесменів та інженерів, які за родом своєї професійної діяльності перебувають в Нігерії. Проведено низку культурних заходів за участі співробітників Посольства, членів їх сімей та громадян України, які проживають на території Нігерії. Зокрема у приміщені української дипустанови проведено заходи з нагоди відзначення 21-ї річниці Конституції України, святкування Дня Соборності України, Дня Гідності та Свободи тощо. Посольство взяло участь у ІІІ міжнародному флешмобі на підтримку єдності України «United Ukraine».

Проведено урочисте прийняття з нагоди 26-ї річниці Незалежності України, у якому взяли участь представники політичних, наукових, культурних, ділових, громадських кіл, засобів масової інформації країни акредитації та дипломатичного корпусу, а також українська громада в Нігерії. У приміщенні Посольства було розгорнуто фотовиставку «Україна: тернистий шлях до Незалежності». За участю представників української громадськості в Нігерії проведено акцію «Запали свічку». Створено також групу у комунікаційній системі WhatsApp для представників української діаспори в Нігерії і країнах зони відповідальності Посольства.

За сприяння Посольства створено Асоціацію нігерійсько-української дружби, яка завершила процес офіційної реєстрації як неурядова організація. Готується план дій Асоціації на ближчу перспективу.